środa, 04 lipiec 2018 08:35

Dzień Ratownika Wodnego w PCS

29 czerwca na stadionie lekkoatletycznym i na pływalni krytej Powiatowego Centrum Sportu w Bełchatowie odbył się event poświęcony bezpieczeństwu w trakcie wakacji.

W tym dniu przypada również Ogólnopolski Dzień Ratownika Wodnego, co było doskonałą okazją do skoncentrowania się na bezpieczeństwie, zwłaszcza nad wodą. W ramach akcji prezentowany był sprzęt ratowniczy, prowadzone były szkolenia i pokazy w zakresie udzielania pierwszej pomocy, rozdawane były ulotki z najważniejszymi informacjami w temacie bezpiecznego wypoczynku. Imprezę wsparli:Powiatowa

Państwowa Straż Pożarna w Bełchatowie

Stowarzyszenie Przyjaciół Pływania w Bełchatowie

Komenda Powiatowej Policji w Bełchatowie

Uczestnikami wydarzenia były głównie dzieci i młodzież. Ratownicy, Strażacy i Policjanci odpowiadali na pytania dotyczące swojej pracy, pokazywali sprzęt i wyposażenie służbowe, omawiali techniki i sposoby udzielania pomocy w różnych przypadkach, uczyli wiązania węzłów ratowniczych. Niemal każde dziecko miało okazję do zrobienia zdjęcia na skuterze ratowniczym, łodzi ratowniczej czy strażackim quadzie. Tradycyjnie dużym zainteresowaniem cieszył się strażacki wóz bojowy.

Poniżej znajdą Państwo wykaz tematów i zasad, stanowiących podstawowa wiedzę każdego uczestnika letniego wypoczynku.

 1. Najlepsze do pływania, kąpieli są miejsca odpowiednio zorganizowane i oznakowane.
 2. Nie wolno się kąpać w miejscach niebezpiecznych, a zwłaszcza położonych przy śluzach, mostach, budowlach wodnych, portach, przy zaporach, mostach, przy ujęciach wody pitnej, stawach hodowlanych, basenach przeciwpożarowych, jak również w pobliżu szlaków żeglownych oraz w wodach o silnym zanieczyszczeniu i wirach.
 3. Zapoznaj się i przestrzegaj zasad regulaminu kąpieliska, zawsze stosuj się do zaleceń ratowników.
 4. Pamiętaj! Dzieci do lat 7 mogą przebywać na terenie kąpieliska wyłącznie pod opieką i nadzorem osób pełnoletnich – NIGDY NIE ZOSTAWIAJ DZIECI BEZ OPIEKI.
 5. Nie wchodź do wody jeżeli na kąpielisku wywieszona jest flaga czerwona.
  Biała flaga oznacza kąpiel dozwoloną.
 6. Nie pływaj w wodzie o temperaturze poniżej 14 stopni.
 7. Nie pływaj w czasie burzy, mgły oraz gdy wieje porywisty wiatr.
 8. Nie skacz rozgrzany do wody. Przed wejściem do wody ochlap nią klatkę piersiową, szyję, nogi - unikniesz wstrząsu termicznego.
 9. Pamiętaj, że materac dmuchany, nadmuchiwane koło nie służą do wypływania na głęboką wodę.
 10. Nigdy nie pływaj po spożyciu alkoholu ani bezpośrednio po posiłku.
 11. Nie należy przeceniać swoich umiejętności pływackich. Postaraj się zawsze o asekurację drugiej osoby.
 12. Nie przebywaj w wodzie zbyt długo ani też nie wchodź do niej po zbyt krótkiej przerwie.
 13. Dbaj o czystość wody, w której pływamy. Nie załatwiaj do wody potrzeb fizjologicznych (pilnuj aby dzieci przed kąpielą załatwiły się), nie pluj, nie wylewaj nieczystości, nie myj samochodu. Jeżeli są do tego warunki do wody wchodź po uprzednim umyciu się pod prysznicem (znajdują się one prawie zawsze na kąpieliskach zorganizowanych i na pływalniach).
 14. Jeżeli korzystasz ze sprzętu pływającego nie wpływaj nim na teren kąpieliska, nie skacz z niego do wody. Jeżeli jesteś świadkiem udzielania pomocy człowiekowi wyciągniętemu z wody - nie przeszkadzaj ratownikom. Jeśli jesteś w stanie pomóc to Twoje działanie będzie przyjęte z wdzięcznością. Jeśli jednak nie czujesz się na siłach, aby pomóc nie komentuj działań ratowników ani nie traktuj tej sytuacji jako instruktażu. Tu toczy się walka o życie ludzkie.
 15. Nie wolno wpychać do wody znajomych „dla zabawy”.
 16. Nigdy nie skacz do nieznanej wody - zawsze zbadaj głębokość wody oraz ukształtowanie dna.
 17. W trakcie kąpieli nie krzycz, nie wzywaj pomocy, jeśli faktycznie nie jest Ci ona potrzebna.
 18. Jeżeli jesteś początkującym pływakiem – pływaj tylko w strefie kąpieliska ograniczonej żółtymi bojami. Czerwone boje wyznaczają strefę kąpieliska, z której korzystają dobrzy pływacy.
 19. Korzystając z kąpielisk nadmorskich unikaj miejsc niebezpiecznych typu ostrogi, falochrony – możesz się tam natknąć na: gwałtowny spadek dna, wsteczne prądy, powierzchnie śliskie, porośnięte wodorostami lub pokryte ostrymi małżami.
 20. Zwracaj uwagę na innych kąpiących się – ktoś może potrzebować Twojej pomocy.
 21. Jeśli zauważysz przypadek tonięcia lub wypadek nad wodą natychmiast wezwij pomoc.

W sytuacji zagrożenia nie wpadaj w panikę

 1. Jeżeli w czasie pływania poczujesz bolesny skurcz mięśni - zachowaj spokój. Połóż się na plecach i nie wykonuj gwałtownych ruchów. Ból powinien minąć po chwili. Gdy minie płyń spokojnie do brzegu. Jeżeli poczujesz bolesny skurcz krtani - przełknij kilkakrotnie ślinę - nasili to początkowo ból, ale szybciej minie skurcz.
 2. Zachłyśnięcie się wodą – objawy to krztuszenie się, kaszel, utrudnienie oddychania. Zachowaj spokój, kaszel ułatwia usunięcie przeszkody w drogach oddechowych.
 3. Wyczerpanie sił pływaka – spowodowane zbyt długim pływaniem, niedostosowaniem możliwości kondycyjnych do wysiłku. Objawia się ogólnym osłabieniem, zmęczeniem oraz niemożnością kontynuowania pływania. Należy spokojnie położyć się na wodzie na plecach, oddychać spokojnie i odpoczywać. Skorzystaj z pomocy innych osób.
 4. Poruszanie się w wodzie o silnym prądzie – silny prąd rzeki, morza może oddalić pływaka od brzegu i uniemożliwić mu powrót. Istnieje niebezpieczeństwo uderzenia w napotkane przeszkody. Staraj się nie płynąć pod prąd, poddać się sile wody i wypłynąć ze strefy działania prądów. Na morzu próbuj płynąć wzdłuż brzegu. Na rzece staraj się ułożyć w pozycji na plecach z nogami skierowanymi do przodu lub osłaniaj ciało przed urazami trzymając ręce przed sobą. Wzywaj pomocy.
 5. Silne falowanie – zakłóca rytm pływania, może być przyczyną zachłyśnięcia.
 6. Połóż się na wodzie, pozwól unosić się fali, odpoczywaj. Staraj się płynąć na grzbiecie fali. Unikaj pływania gdy fale są zbyt silne.
 7. Miejsca bagniste – należy położyć się na wodzie, odpłynąć od miejsca bagnistego.
 8. Wodorosty – powoduje nieprzyjemne wrażenia dotykowe. Staraj się nie panikować – nerwowe ruchy sprzyjają zaplątaniu się w roślinność wodną. Połóż się spokojnie na wodzie – najlepiej na plecach, ostrożnie wypłyń z niebezpiecznej strefy wykonując płytkie i spokojne ruchy. Wodorosty należy rozplątać spokojnie i powoli.
 9. Wywrotka jednostki pływającej – w pierwszej kolejności należy zapewnić bezpieczeństwo ludziom – sprawdzić stan liczebny załogi, wyposażyć w sprzęt ratunkowy. Jeśli łódź utrzymuje się na wodzie pozostajemy przy niej i wzywamy pomocy (próbujemy postawić jednostkę), gdy łódź tonie odpływamy od niej.

 Życzymy Bezpiecznych Wakacji!

Galeria zdjęć: Dzień Ratownika Wodnego w PCS

Czytany 338 razy
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Więcej w tej kategorii:

Powiatowe Centrum Sportu

PCS jest nowoczesnym zespołem obiektów sportowych, który oferuje pełen wachlarz możliwości uprawiania różnego rodzaju dyscyplin sportu przez wszystkie grupy wiekowe.
więcej ...

Dane Kontaktowe

Powiatowe Centrum Sportu
w Bełchatowie
ul. Czapliniecka 96
97-400 Bełchatów
Formularz kontaktowy