Przejdź do głównej treści

W dniach 23-25 listopada został rozegrany III Turniej Curlingowy o Puchar Starosty Bełchatowskiego.

Zawody zgromadziły na starcie największą w dziesięcioletniej historii polskiego curlingu liczbę drużyn i zawodników. Zgłoszenia do turnieju przesłało ponad 40 zespołów, z których do turnieju zakwalifikowano 36. Po raz pierwszy w Polsce turniej został rozegrany na 6 torach jednocześnie. Wszystkie zespoły po 4 mecze rundy zasadniczej, najlepsza dwunastka wystąpiła później w meczach finałowych.

W meczach pierwszej fazy rozgrywek najlepiej zaprezentowały się zespoły AZS Gliwice Smok (skip Andrzej Augustyniak), MKS Axel Toruń (skip Bartosz Dzikowski), RKC Halonet Ruda Śląska (skip Maciej Cesarz) i Rosjanie z drużyny Kaliningrad (skip Leonid Rivkind) – wszystkie zespoły nie przegrały meczu i zgromadziły 7 punktów. Przy równej ilości punktów o kolejności decydowała różnica wygranych partii i w finale spotkały się drużyny z Gliwic i z Torunia. Aktualni mistrzowie Polski – AZS Gliwice – słabo rozpoczęli mecz przegrywając trzy kolejne partie w których posiadali przywilej ostatniego kamienia i mecz był praktycznie rozstrzygnięty. MKS Axel zwyciężył ostatecznie 5:1 i Puchar Starosty Bełchatowskiego powędrował do Torunia.

W meczu o 3 miejsce obrońcy tytułu RKC Halonet zwyciężyli 7:1 i Rosjanie musieli zadowolić się 4 miejscem.

Na dwa tygodnie przed Mistrzostwami Europy słabo spisały się nasze drużyny reprezentacyjne z Katowic, sklasyfikowane na 13 (Kamikaze) i 22 (Marlex) miejscu. Z drużyn naszego regionu najlepiej zaprezentowali się zawodnicy Monkey Man POS Łódź (7 miejsce), na 19 i 28 miejsce sklasyfikowane zostały zespoły Bełchatowskiego Klubu Curlingowego. Złotej Szczotki, czyli nagrody przechodniej za zajęcie ostatniego miejsca w turnieju – udało się pozbyć zawodnikom z Warszawy, którzy przekazali nagrodę ekipie z Gdańskiego Klubu Curlingowego.

Uroczyste otwarcie i ceremonię wręczenia nagród zaszczycili m.in. Wicemarszałek Województwa Łódzkiego Dariusz Klimczak, Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Jacek Zatorski, Prezes PEC Bełchatów Wojciech Gwoździk oraz gospodarze i pomysłodawcy turnieju – Starosta Szczepan Chrzęst, Wicestarosta Marek Jasiński, Członek Zarządu Powiatu Krzysztof Gajda, dyrektor PCS Bełchatów Anita Muszyńska.