Przejdź do głównej treści

Powiatowe Centrum Sportu w Bełchatowie informuje o możliwości uczestnictwa w zajęciach sportowych na torze curlingowym lodowiska PCS, organizowanych we współpracy z Zarządem Głównym AZS i POS Łódź. W okresie od 10 stycznia 2013 r. do końca lutego 2013. Zorganizowane grupy szkolne mogą uczestniczyć w bezpłatnym kursie nauki gry w curling. Organizatorzy zapewniają bezpłatny instruktaż i wyposażenie w niezbędny sprzęt sportowy. Koszt dojazdu na zajęcia grupa pokrywa we własnym zakresie.

W zajęciach może uczestniczyć jednocześnie do 12 osób. W zajęciach mogą brać udział osoby indywidualne i grupy zorganizowane. Wymagane są jedynie buty na zmianę i wygodne spodnie. Pojedyncze zajęcia będą trwać 60 minut.

Zajęcia dofinansowane ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki.

Informacje i zgłoszenia pod nr tel. 44 733 01 72, 604 552 956, e-mail

Koordynatorem projektu jest Dyrektor Polskiej Organizacji Sportowej Łukasz Janczar, tel. 507 024 745,        e-mail:

 

Curling to zimowa dyscyplina sportu wywodząca się ze Szkocji i Flandrii, polegająca na przesuwaniu po lodzie ciężkich, granitowych kamieni z uchwytem, o wadze 20 kg, tak by zatrzymały się jak najbliżej wyznaczonego pola w kształcie tarczy.

Jest grą strategiczno-zręcznościową. Jest grą zespołową, wymaga współdziałania wszystkich członków zespołu kierowanego przez skipa – kapitana drużyny. Każdy ustawiony kamień ma wpływ na końcowy sukces i buduje najlepszą pozycję dla hammera, czyli ostatniego kamienia wprowadzanego do gry. Rozgrywka odbywa się na tafli lodowej na torze o wymiarach około 40m x 5m, rywalizują dwa zespoły 4-osobowe, kierując się nie tylko przepisami technicznymi, ale przede wszystkim regułami fair play zawartymi w kodeksie curlera. Udział w zajęciach nie wymaga przygotowania fizycznego i nadzwyczajnej sprawności, skierowany jest do osób, które nie miały żadnego kontaktu z lodowiskiem.

 

Historia curlingu

Początki curlingu sięgają Średniowiecza kiedy to dla rozrywki bawiono się na zamarzniętych rzekach i kanałach. Do dziś Szkoci i Holendrzy spierają się, kto pierwszy puszczał do celu kamienie na lodzie. Dla zwolenników kontynentalnego pochodzenia tej dyscypliny argumentem są słynne obrazy Piotra Brueghla "Myśliwi na śniegu" i "Pejzaż zimowy z łyżwiarzami i pułapką na ptaki" z 1565 roku, gdzie wyraźnie widać graczy z kamieniami. Namacalnymi świadectwami pradziejów curlingu są kamienie do gry znalezione w Stirling w Szkocji pochodzące z 1511 roku. Natomiast pierwszy pisany - jeszcze w języku łacińskim - dowód zawodów curlingowych pochodzi z lutego 1540 roku. Punktem zwrotnym w rozwoju dyscypliny było utworzenie Grand Caledonian Curling Club w 1838 roku. W 1843 roku patronat nad tą organizacją objęła królowa Wiktoria, a nazwę zmieniono na Royal Caledonian Curling Club (RCCC).

Pod koniec XVIII wieku curling został przeniesiony do Ameryki Północnej i przyjął się tam znakomicie głównie w Kanadzie, gdzie obecnie istnieje około 1200 klubów zrzeszających prawie milion zawodników. Wielkim impulsem dla rozwoju curlingu stało się włączenie go do programu igrzysk olimpijskich w Nagano w 1998 roku. Od tego czasu szybko przybywa państw, w których gra się kamieniami na lodzie. .

Gra jest bardzo popularna w Wielkiej Brytanii, Skandynawii i krajach Ameryki Północnej. Od 1959 rozgrywane są mistrzostwa świata mężczyzn a od 1979 również kobiet. W Polsce curling uprawia ponad 300 osób w kilkunastu klubach. Mistrzami olimpijskimi są Szwedki i Kanadyjczycy, Polska klasyfikowana jest w drugiej dziesiątce w Europie. W grudniu 2005 roku w pierwszym meczu curlingu w Łodzi MCC Warszawa pokonał Chili AZS Łódź. Od lutego 2007 roku w Łodzi odbywają się regularne treningi organizowane obecnie przez Polską Organizację Sportową.

Od 2010 roku w Bełchatowie regularne zajęcia organizuje Bełchatowski Klub Curlingowy, corocznie też najlepszych polskich zawodników można oglądać na turnieju o Puchar Starosty, w roku 2012 ruszyły także rozgrywki ligowe.

Zobacz także